Tac Mahal, Hindistan.

Qupido

admine
Katılım
1 Kas 2012
Mesajlar
6,925
Tepkime puanı
163
Puanları
63
Konum
ιѕтαηвυℓ
[h1]
Tac Mahal, Hindistan.
[/h1]

Dünyanın en seçkin mimari anıtlarından olan Tac Mahal, Hindistan'ın Agra kentinde bulunuyor.

tac1_16_9_1573557293.jpg

Jumna Nehri'nin hemen yanı başına inşa edilmiş olan Tac Mahal UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan ve görenleri kendine hayran bırakan bir eser.

tac2.jpg

Görkemli mimarisinin yanı sıra kalplere dokunan yapım hikayesine sahip bir şaheser olan yapı Türk-İslam Mimarisinin en önemli yapıtları arasında gösteriliyor.

tac3.jpg

Babür İmparatorluğu’nun 5. hükümdarı Şah Cihan’ın 17 Haziran 1631 tarihinde genç yaşta ölen eşi Ercümend Bânû Begüm için o zamanki imparatorluğun başkenti olan Agra’da yaptırdığı Tac Mahal, Mümtaz Mahal’in ve 1666’da ölen imparator Şah Cihan’ın mezarlarını barındırıyor.

tac4.jpg

Bu görkemli eser, hanedanın güç ve kudreti kadar, Şah Cihan ile eşi Ercümend Bânû Begüm arasındaki sevginin de sembolü olarak niteleniyor.

tac6.jpg

[h1]Rivayetlere göre; Şah Cihan’ın tahta çıkması üzerine Mümtaz Mahal adını alan Ercümend Banu, on dördüncü çocuğunu doğururken hayatını kaybeder.[/h1]

tac14.jpg

Hükümdar da, eşine duyduğu sevginin hatırasına görkemli bir anıt mezar yaptırarak teselliyi sanat ve mimaride bulmaya çalışır.

tac9.jpg

Türbe, iki yanında simetrik yapılar olarak inşa edilmiş cami ve konuk evi ile anıtsal giriş kapısından olan yapılar bütünü içinde yer alıyor.

tac5.jpg

Türbenin inşaatı için mimar ve ustalardan oluşan bir heyet kuran hükümdar, Osmanlı, İranlı, Suriyeli usta ve sanatkârlarla birlikte mahallî Hint ustalara da görev vermiş.

tac10.jpg

Bağdat’tan hattat, Buhara’dan kakma ustası, İstanbul’dan kubbe ustası, Semerkand’dan minare yapımcısı, Kandahar’dan taş ustası, Şiraz’dan çizim ustası getirtmiş

tac15.jpg

Tac Mahal’in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmış. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmış ve 1648 yılında tamamlanmış.

tac12.jpg

Kubbesi üzerinde altınlı bir alem bulunan türbenin beyaz mermerden 4 minaresi bulunuyor. Anıtın dört yanına Hattat Settâr Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmış.

tac11.jpg

İnşaatında çok sayıda ustanın da yanı sıra, günde 20 bin işçinin çalıştığı tahmin edilen Tac Mahal’in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci bulunuyor.

tac7.jpg
 
Üst Alt