Tecil - Tecil Nedir - Tecil Hakkında

  • Konbuyu başlatan KeReM @
  • Başlangıç tarihi
K

KeReM @

[h1]Tecil - Tecil Nedir - Tecil  Hakkında[/h1]

a. (ar ec/’den te'cil).
1. Erteleme: Cezanın tecili.
2. Tecil etmek, ertelemek.

—Ask. Askerlik şubelerinde yapılan son yoklamalarda o yıl sağlık ya da diğer ne denlerle askeri hizmete alınamayacak yükümlülerin, askerlik hizmetlerinin bir yıl sonraya ertelenmesine verilen ad. (Erteleme de denir.)

—Cez. huk. Cezanın tecili - CEZANIN ERTELENME’Sİ.

—ANSİKL. Ask. Tecil kararı için, yükümlünün sağlık yönünden muvazzaf askerlik hizmetini yürütecek kadar gelişmemiş, büyüyememiş olması, tedavi için bir süre daha zamana gereksinimi olan çeşitli hastalıklara yakalanmış bulunması gerekir.
Adli yönden gözaltında ya da tutuklu bulunanlar, resmi yüksekokullar, orta dereceli çeşitli okullarla aynı düzeydeki meslek okullarında, özel ya da yabancı okullarda ve aynı nitelikte bulunan ve Milli eğitim bakanlığı’nca onanmış yurtiçi okullarda öğrenimini sürdürenler (bunların tecil işlemleri yirmi dokuz yaşına basıncaya kadar sürebilir), askerlik çağı gelmiş iki oğlundan biri askerde bulunan bir baba ya da dul ananın, askerlik çağına girmiş bulunan ikinci oğlu, kardeşi muvazzaflık hizmetini bitirinceye kadartecil işlemine tabi tutulabilir.

Devletçe görülen lüzuma göre mühendis, madenci, jeolog, hekim ve öğretmenlerle dış hizmetlerde, kurs ve stajlarda bulunan görevliler ve kendi nam ve hesaplarına yabancı ülkelerde öğretim, staj, doktora, asistanlık ve uzmanlık için ihtisas yapanlar, 1111 sayılı askerlik mükellefiyet kanunu'nun 86. ve 89. maddelerine tabi durumda olmamak koşuluyla otuz iki yaşına kadar, askerlik yükümlülüğünden bağışık tutulabilirler.

 
Üst Alt