HeYBeCooL Forumun'a Hoş Geldin 👋, Ziyaretçi

Eğer bu, Forum'a ilk göz gezdirişinizse Şunu bilmenizi isteriz ki; Heybecool Forum'a üye olmak, dışarıdan forumu görüntüleyen ziyaretçilere oranla büyük ayrıcalıklar kazandırır. Bunların başlıcaları konu açabilme, mesaj gönderebilme, katılımda bulunabilme, anketlere oy kullanabilme ve üyelerle özelden yazışabilme gibi haklardır. Siz de hemen şimdi, kaydolmayı düşünüyorsanız KAYIT OL butonuna dokunun ve üyelik kaydınızı gerçekleştirin.

Kitaplardan Alıntı Güzel Sözler

evillusions

ѕerѕerι
Kitaplardan Alıntı Güzel Sözler
-"Çalışmak,üç büyük eksikliği uzaklaştırır; can sıkıntısını,kötü alışkanlıkları ve yoksulluğu..."
Kandid ya da İyimserlik - Voltaire

-"Şeytanın yarattığı bir gökkuşağı gibidir kıskançlık...Kendini tutsak,kıskandığını özgür görürsün."
Kristal Denizaltı - Ahmet Altan

-"Hayır" demesini bilmeyen kişi güçsüz kişidir."Hayır" demesini bilmeyen kişinin "evet"inin de anlamı yoktur."
SAVAŞÇI - D.Cüceloğlu

-"En büyük iyilik,"İyilik ya da Kötülük yapma özgürlüğüdür" ve evlatlarına bu iyiliği vermek için Tanrı aralarından bazılarının bunu kötüye kullanmalarını kabullenmek zorundadır..."
BAUDOLİNO - Umberto Eco

-"Kurtlar kuzunun bol olduğu yeri değil,sahipsiz kaldığı yeri severler."
Salkım Hanımın Taneleri - Yılmaz Karakoyunlu

-"Hazineleri seller toprağın altından çıkartırlar,ama yine seller toprağın altına gömerler."
-Simyacı - Paulo Coelho

-"Cinayetin dili yoktur,ama en umulmadık yerden kendisi meydana vurur."
HAMLET - W.Shakespeare

-"Büyük düşünceler büyük bir zekadan çok,büyük bir kalpten doğarlar."
Kadın Budalası - Dostoyevski

-"Ne zaman ki ulaşılmaz istekler tüm yaşamımıza egemen olur,o zaman aileye,dostlara,dine bazen de psikoterapistlere yöneliriz."
AŞKIN CELLADI - IRWIN D.YALOM

-"Öyle kolay sanat değildir uyumak,onun uğruna bütün gün uyanık durmak gerek.."
Böyle Buyurdu Zerdüşt - F.Nietzsche

Alıntı

Öfkeli bir pişmanlık tanrıçası gibi gezinip durmaktan usandım da bütün seslerimi içime topladım artık ben.

Hasan Ali Toptaş / Ölü Zaman Gezginleri

Anahtar varsa, kapının arkasında ya da önünde olmanın ne önemi var!

A.Ali Ural / Posta Kutusundaki Mızıka

Sanıldığı gibi insanı yıkan çektiği acılar değildir.

Ali Ayçil / Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları

Ne yöne gidersen git -doğu, batı, kuzey ya da güney- çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün! Kendi içine yolculuk eden kişi sonunda arzı dolaşır.

Elif Şafak / Aşk

Hepimize aynı yağmurlar yağar;
kimimizi ıslatır, kimimizi ıslatmaz

Ahmet Şerif İzgören / Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır

Hüzün, bir yere girdiğinde kendisinden başka sultan tanımaz.

A.Ali Ural / Tek Kelimelik Sözlük

Yeni ölen kişilerin ağzına ayna tutarmış eskiler.
Buğulanmıyorsa ayna ölmüşsün kesin!
Fakat hala buğulanıyor cam, cana işaret etmede.

Ayna buğulanıyorsa kaybetmedin.

A.Ali Ural / Tek Kelimelik Sözlük

Bir kuşun kanadını taşıyacak gücüm bile yok bugün.

Öyleyse hayat niye inatla, boş bulduğu tek yer benmişim gibi gelip ruhuma kuruluyor ?

Ali Ayçil / Kovulmuşların Evi

Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken, sen HİÇ ol.Menzilin yokluk olsun.
İnsanın çömlekten farkı olmamalı.Nasıl ki çömleği tutan dışındaki biçim değil, içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan benlik zannı değil, hiçlik bilincidir.

Elif Şafak / Aşk​

Tebeşirle çizilmiş bir sek sek oyunu kadar uçucu bir çizgisi var hayatın.
Farkında olmadan basıyorsun çizgiye. Kızıyorlar anında.
“ YANDIN! “

diye atılıyorsun oyun dışına…

Beni, neden yine,
"niçin"li
bir aleme çevirdiniz.?

Maddi alem,
ben'im emrime mahkum.!

Manevi alem de
benliğimin esiridir..

Benim vicdanımı tırmalayan soruların

rastgele cevapları yok,

olamaz da...

Şimdi...

ne yokluğundan yakınmak,

ne varlığını kazanmaya çalışmak; sanki...

sadece içinde olmak yetecekti

hep arzulanmış, hiç yapılamamış yolculuklara çıkıp,

başka başka diyarlara gidip gelmek için.

"... Öyleyse seninle kalayım, ne olur .! Aradığım SEN'sin! "

"Katiyen olmaz," demiş boşluk.

"Sen benimle kalırsan, boşluğumu doldurursun,

Zühre : " Derler ki; aşk da unutulurmuş her şey gibi.

Hem de yaşanıp bittikten sonra değil,

tam da doludizgin devam ederken unutulurmuş aşk.."

"...gözlerim sebepsiz doluvermiş..

bir de bakardım ki saçılmışım oraya buraya.
eğilip tek tek toplardım parçalarımı;
ama her zaman
dağılanlar topladıklarımdan fazla çıkardı.!
ne kadar dikkat edersem edeyim,
daima bir şeyler kalırdı geride.
evet bir şeyler hep yarımdı, hep iğreti, hep eksik..."

neden beni hic aramadin? diye sordu.
-seni dusunmekle o kadar mesguldum ki, aramayi unuttum.
-beni dusunmeni degil,aramani isterdim.
-seni dusunmezsem, arayamam ki.
-beni dusundugunde de aramiyorsun.
-biliyorum, mukemmel bir ikilem bu.

Aralik Roman - Gokcen Yilmazturk

İntikam sosyolojinin,mantığın,hukukun,kısacası medeniyetin sınırlarını 'insanlık namına' ihlal etmektir.intikamcı,kabadayıdan kesin çizgilerle ayrılır.bir olgunlık imtihanıdır intikam.haysiyetimizin kesinlik kazanmasıdır.kindarlıkla değil,salihlikle[barışçılık];sapkınlıkla değil,itidalle;toylukla değil;kemalle alakalı bir olgudur.savunmasızlığın,biçareliğin ve kısırlığın püskürtülmesidir.zorbalığın bozuk ağzına çakılan gümüş bir belağat çivisidir.kalbin,ruhun ve vicdanın havzasında biriken meşrutiyet tortusudur.hakikatin muazzam cilvesidir.merhametin mevcudiyetinin,nüfuzunun ve itibarının sağlanmasıdır.aşkla,bilgelikle,sanatla çelişmez...intikamın kuru bir asabiyetten doğduğunu sananlar utanmalı.

lakin

unutulmamalı

intikam bir denge kurmanın ötesine geçti mi,bahanesi hazır bir acımasızlığa dönüşür.

"Hayalin hakikatı ile hakikatın hayalinin birleşip kaynaştığı bu evrende;neyin gerçek,neyin gerçek olmadığını kim bilebilir ki?"

Aşkın Tuna / Oku Ama Neyi

Şimdi acının ne olduğunu gerçekten biliyordum.
Ayağını bir cam parçasıyla kesmek ve eczanede dikiş attırmak değildi bu.
Acı,insanın yüreğini paralayan ve sırrını kimseye anlatmadan birlikte ölmesi gereken şeydi.
Kollarda, başta en ufak güç bırakmayan,
Yastıkta kafayı bir yandan öbürüne çevirme cesaretini bile yok eden şeydi.

Jose Maura De Vasconcelos / ŞekerPortakalı

aybediyorum sürekli…

Durduramadığım bu akışın dışına çıkmak ve sabitlenmek istiyorum.
Bir sarkacın merkezi misâli..

Bir sarkaç sağa da sola da, ileriye de geriye de vursa,
ben ne yerinden, ne anlamlarından, ne de anılarından kaybeden olayım.

Mümkün mü bu?

Melek Paşalı / Camtutan

''Sevgili bayan Milena, size Prag'tan sonra Meran'dan yazmıştım. Karşılık vermediniz. Gönderdiğim o pusulacıklara karşılık beklemem yersiz, biliyorum. Yazmadığınıza bakılırsa iyi olmalısınız.''

''Bizler çoğunlukla iyi olduğumuz zaman susarız.''​

“Öyle güzel ki uçmak... Öyle güzel ki tüyden hafif, uçurtmadan serseri, buhardan oynak, toz zerresinden kıvrak, kar tanesinden savruk olabilmek gökkubbede. Niyetim daha, daha da yükseklere çıkmak. (…) Niyetim gökyüzünde fersah fersah yükselip güneşin gölgesine değerek, bembeyaz bulutların üzerine çıkıp bağdaş kurmak ve bir de oradan bakmak dünyaya. Çünkü bilmek istiyorum aşağıda olup biten her şey görülüyor mu buradan bakıldığında? Merak ediyorum arka bahçelerde sırlanmış sırlar, işlenmiş kabahatler, yarım kalmış oyunlar kaydediliyor mu satır satır, kelime kelime? Bilmek istiyorum bir mahremiyeti var mı insanoğlu-insankızının, insan olmanın?”

Mahrem - Elif Şafak

İnandığını sevenlerden misiniz, sevdiğine inanmayı yeğleyenlerden mi? Ya inanca endeksli sevgilerin ussal dayanağı hakkındaki düşünceniz? İnanmadığı halde sevmekle, sevdiğine bir türlü inanamamak arasında kaldınız mı hiç?
İşte inancın duygularla mücadelesi ve bilinç altı tepkilere direnen bir zihnin serüveni. Tanrı’ya inanmama ile kötü insan olma arasındaki “meçhul” mesafede gezintiler. Vefanın zarif dokunuşu… Ve sözün derinliğinde hayat bulan bir aşk!

Sözün Gülüşü - Nilgin Aslan

Kaç kitap okuyunca alim, kaç diyar görünce gezgin, kaç hezimetten sonra bezgin olurdu insan? Kaç olunca çok, kaçta kalınca azdı rakamlar?...

Mahrem - Elif Şafak

'Hiçbir gerçek , bir şizofrenin yaLanıyLa başa çıkamaz . '

' -Benim memLeketim senin kaLbin !
-Hayır , senin kaLbin benim cennetim .. '

'PLatonik aşk , bir hayaLe aşık oLmaktır . gördüğünLe , sandığın yer değiştirir . Uzaktaki büyür gözünde ve yakLaştıkça küçüLür , kayboLur ..'

Cem YıLmaz Turan .. Benim MemLeketim Senin KaLbin

Sen kokusunu alır mısın hüznün? Sonbaharda ıhlamurlarım son çiçeği gibi. İlkbaharın erguvanın son moru gibi. Dalgaların kıyıya yayılan son köpükleri gibi...

Eriyen kar,batmakta olan güneş,kırılan bir dal,gökyüzünde nereye gittiğini bilmediğim bir bulut bir kuş gibi...

Nermin BEZMEN - Gönderilemeyen Aşk

Dağa çıkacağım sonunda.
Yanıma şu çocukların adlarını saydığı,
benim bir türlü öğrenemediğim
plastik tabancalardan alıp hepinize su sıkacağım.

Sulayacağım ki çiçek açsın.
İçimizdeki kurumuş odunsu parçalar yumuşasın.

Yıldız Ramazanoğlu / Kırmızı

Her insanın ömrü boyunca ezberinde tutacağı bir yağmuru olmalı... Ansızın veya keskin bir gök gürültüsü sonrası şehre düşen bir yağmuru ezberinde tutmalı insan.

...

Tarık Tufan / Bir Adam Girdi Şehre Koşarak

Her insanın ömrü boyunca ezberinde tutacağı bir yağmuru olmalı... Ansızın veya keskin bir gök gürültüsü sonrası şehre düşen bir yağmuru ezberinde tutmalı insan.

...

Tarık Tufan / Bir Adam Girdi Şehre Koşarak

Asla çözemediğim kurallarıyla
beni hep dışına sürükleyen hayata
yeniden tutunmaya çalıştığım tek yerin
size duyduğum bu derin aşk olduğunu
bilmediniz hiç.

Cezmi Ersöz / Şizofren Aşka Mektup

Halbuki gözlerin işlevi görmek değil ağlamaktır;
gerçekten görmek için de gözlerimizi kapatmamız gerekir..

Emil Michel Cioran / Çürümenin Kitabı

..Yolumdan dönemediğim için değil, seninle hiçbir yolda yürüyemeyeceğimi bildiğim için gidiyorum.
Yeryüzünün bütün aşkları senin ve beni unutabilirsin!

Susacak Var / Kahraman Tazeoğlu

Zaman zaman kendimi tüm insanlıktan daha güçlü duyuyorum,
ama kendimi aynı anda çıplaklıklarından sıyrılmaya çalışan ağaçlar kadar da bırakılmış duyuyorum.
Özellikle ben'in, ben'i bıraktığı anlarda.

Ya da ikisi bütünleştiğinde...

Yaşamın Ucuna Yolculuk \ aaaer Özlü

Darbe dönemi bitti.
Monarşi dönemi bitti.
Anarşi bitti.
Faşizm bitti.
Nihayet demokrasi geldi içime.

Sen sen ol, demokrasiyi gül bahçesi sanma.. :)

Elif Şafak / Siyah Süt

Eriyordu günbegün..
Mum ömrünü daha çabuk tüketebilmek için,
İnadına sokuluyordu bildiği bütün sıcaklıklara..
Bile bile kapılıyordu yanlış sevdalara..

Mahrem / Elif Şafak

"Göz...Savaşı başlatan haberci.
Bakış...Elde olmayan kader,ilahi kaza.
Ve aşk..Kalp ile göz arasında kutlu bir hadise."

İskender Pala / Kitab-ı Aşk

“Bugün yapılmayan, yarın yapılmamıştır,
Ve ziyan etmemeli bir tek günü bile”
Johann Wolfgang Von Goethe - Faust

Tamamlayamadığın hangi vicdansızlığın için döndün? Geçmişim olamamıştın, şimdi geleceğimde olmak için mi geldin? Artık benim için sen bir “fark etmez”sin. Fırtınada kaybolmuş bir yelkenli için rüzgârın nereden estiği önemli değildir. Geçti artık o günler… Mezarıma çiçekle gelmen, beni öldürmüş olman gerçeğini değiştirmiyor.
Simru / Yazar: Kahraman Tazeoğlu

Bir ruh, ancak bir benzerini bulduğu zaman ve bize, bizim aklımıza, hesaplarımıza danışmaya lüzum bile görmeden, meydana çıkıyordu. Biz o zaman sahiden yaşamaya, ruhumuzla yaşamaya başlıyorduk. O zaman bütün tereddütler, hicaplar bir tarafa bırakılıyor, ruhlar birbirleriyle kucaklaşmak için, herşeyi çiğneyerek, birbirine koşuyordu.

Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali

"Korku, örtmeye en yatkın olduğumuz kirimiz, gizlemeye en çok uğraştığımız kokumuzdur."
Bilge Karasu - Göçmüş kediler Bahçesi

Öyle anılar var ki gerçek mi yoksa düşünülmüş mü olduklarını bilemiyorum.

Kalanlar / Tezer Özlü

"Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar."
Stefan Zweig - Olağanüstü Bir Gece

"Birini bir zamanlar sevmiş olmak insanın içinde iz bırakıyordu.
İnsan o kişiyi artık sevmese bile, iz kalan yer acıyordu."

Yeşil Peri Gecesi

''Umut doğar genellikle, her şey umutsuzlaştığında...''

Yüzüklerin Efendisi / J.R.R Tolkien

"Dünya ağırlığı ölülerimizi gömdüğmüz için değil anılarımızı gömemediğimiz için artıyor hocam. Bu yüzden basmaya çalıştığımız her gerçeklik içine çöküyor. Farkında mısınız bilmem ama insan nüfusu arttıkça , insan nesli tükeniyor. Dünyayı insan değil, insansızlık ağırlaştırıyor hocam."

Kafamdaki Fillerin Hepsi Mavi - Murat Gülen

“Genç adam! Bir gün bu yazdıklarım eline geçerse, en yararlı, en köklü değişikliklerin, ancak ahlâkların düzelmesi yoluyla, hiçbir zorlayıcı sarsıntı olmadan gerçekleşenler olduğunu unutma...”

Aleksandr Puşkin - Yüzbaşının Kızı

“Momo'nun hiç kimsenin yapamayacağı biçimde başardığı şey, dinlemekti.
Belki şimdi pek çok kimse, bu da bir şey mi, herkes dinlemesini bilir diyecektir.
Oysa hiç de öyle değil. Çok az kimse gerçekten iyi bir dinleyicidir. Dinlemek konusunda Momo'nun eşi örneği yoktu. Momo, karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi. Bunun için uyarıcı şeyler söylemez veya bazı sorular sormazdı, aksine sessizce oturur ve anlatılanları pür dikkat, canı gönülden dinlerdi. Karşısındakine iri, simsiyah gözlerini açarak bakar ve o kimse, kendisinin bile o ana kadar fark etmediği gizli kalmış düşüncelerini rahatça açıkladığını hayretle görürdü. Şaşkın, kararsız kimseler bile ona dertlerini anlatırken, birdenbire ne yapmak istediklerini bulurlardı. Ya da çekingen yaratılıştı biri, birdenbire kendini rahat ve konuşkan hissederdi. Mutsuzlar, dertliler onun karşısından ferahlamış, rahatlamış olarak ayrılırlardı. Hatta kendi yaşamını gereksiz, anlamsız bularak, kendisinin her an yeri doldurulabilecek önemsiz bir kişi olduğuna inanan biri bile, bütün bunları Momo'ya anlattığında, nasıldır bilinmez, konuşmasını bitirmeden söylediklerinin gerçek olmadığını, insanlar arasında onun da bir yeri olduğunu ve dünyada kendisinin de bir önemi bulunduğunu kavrardı.
Yaa... İşte Momo böyle usta bir dinleyici idi.”

Michael Ende - Momo

Delilik, şüphesiz aptallıktan iyidir. Delilik, var olmuş bir zekanın yok oluşudur; aptallık, var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir. Deliliğin hiç olmazsa mazisi şanlı, aptallığın şerefli bir tarihi bile yok.

Peyami Safa - Matmazel Noraliya'nın Koltuğu

Gecmis, tecrübe ve bilginin saklandigi hazinendir.
Onu tozlu raflara gömersen,
dolap beygiri misali Döner durursun…
Neye vakifsin, neye ne Kadar gücün yeter bilemezsin.
Iste o Zaman, tarihteki ayak izlerin silinmeye mahkumdur.
Gecmisini tahlil eden, gelecegin ilmine sahip olur,
kendini bilir, degerlerini korur

N. Ipek Gökdel / Karakalem ve bir delikanlinin tuhaf hikayesi

Yolculugun kendisidir kahramani halden hale sokan…
Bazen iki ray boyunca, bazen ucan bir haliyla.
Takildikca, düstükce, kanadikca yaklasir
kaderinde bekleyen imtihana.
Kimi kipirdayamaz ayaklari cimentoya dalmiscasina,
cakildigi cukurdan tekamül eder…
Kimi uzaklastikca yakinlasir aslinda.

N. Ipek Gökdel / Karakalem

FORUM HAKKINDA

HeyBeCooL Forum , 07 Ağustos 2023 yılında Türkçe yayın yapan bir paylaşım sitesidir. İçerik: Eğlence, bilgi, sanat, moda, tasarım, haber ve güzellik gibi pek çok alanda içerik paylaşan HeyBeCooL sitesi, isteğe bağlı paylaşım yapmakta'dır. Websitesi, her gün yeni içerikler yayınlayan www.heybecool.net’dir. Siz HeyBeCooL Forum'da profil oluşturup, en beğendiğiniz içerikleri HeyBeCooL'da paylaşabilirsiniz. HeyBeCooL'daki içerikleri takip ederek, yorumlayabilir, diğer kullanıcıları takip ederek onların eklediği içeriklere rahatlıkla ulaşabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

YASAL UYARI

Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımlar BURADAN bize ulaşıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır. Sitemizde Bulunan Videolar YouTube, Facebook, Dailymotion, v.b. video paylaşım sitelerinden alınmaktadır. Telif hakları sorumluluğu bu sitelere aittir. Videoların hiç biri sunucularımızda bulunmamaktadır.